O edukacji geodety
Edukacje na zawód geodety warto zacząć już na poziomie szkoły średniej i wybrać technikum przygotowujące do studiów w tym kierunku. Ułatwi to wiele rzeczy i pomoże na pierwszym roku, gdzie będziemy mocno do przodu w porównaniu do osób, które nie miały wcześniej styczności z pewnymi tematami.
Dodatkowo decydując się na technikum geodezyjne otrzymamy potwierdzenie kwalifikacji zawodowych na poziomie technika geodety, co otwiera nam możliwość do zatrudnienia się na praktyki w firmach geodezyjnych, co uważam za dobre przygotowanie do zawodu geodety.
Geodezyjne obliczenia
Na co składa się zawód geodety, cóż to głównie matematyka oraz geografia. Ilość koniecznych do opanowania wzorów i sposobów obliczeń kolejnych odniesień jest zastraszająca. Z tego powodu to nie jest zawód dla każdego, krótko mówiąc to praca raczej dla umysłów ścisłych. Nie umniejszając oczywiście humanistom.
Każdy drobny błąd w kalkulacjach geodety może się tragicznie skończyć, dlatego w przypadku ich pracy należy wszystko sprawdzać dwa razy. Nawet najsprawniejsi geodeci popełniają błędy, wiadomo jesteśmy tylko ludźmi.
Definicja mapy
Mapa (z łac. mappa ? obrus) ? uogólniony obraz powierzchni Ziemi lub jej części (także nieba lub planety czy innego ciała niebieskiego), wykonywany na płaszczyźnie, w skali, według zasad odwzorowania kartograficznego, przy użyciu umownych znaków graficznych. Mapa stanowi podstawowe narzędzie badań i prezentacji wyników w historii, geografii i geodezji.
Przeniesienie powierzchni ze sfery (Ziemia nie jest idealną kulą, ma nieregularny kształt geoidy, ale przy sporządzaniu mapy przyjmuje się założenie o jej kulistości, lub że jest elipsoidą obrotową) na płaską powierzchnię mapy wymaga:
zastosowania odpowiedniego rzutu, czyli odwzorowania kartograficznego,
zmniejszenia obrazu do żądanej skali,
zastosowania przyjętych znaków umownych (zobacz: legenda mapy),
uogólnienia przedstawionego obrazu.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mapa