Nawet pod ziemią
Geodeci działają nie tylko na powierzchni, są potrzebni również pod nią. Gównie dla potrzeb górnictwa i transportu. Zajmują się oni wtedy pomiarami głębokościowymi, wysokościowymi, inwentaryzacją urządzeń szybowych oraz innych związanych z bezpieczeństwem.
Prowadzą też pomiary deformacji terenu górniczego oraz aktualizacją dokumentacji mierniczo-geologicznej. Geodeci pracują też przy budowie metra, a ich praca opiera się na tym samym co przy geodezji górniczej poza oczywistymi elementami związanymi tylko z przemysłem kopalnianym.
Wikipedia i historia geodezji
Dawniej do wyznaczania własności gruntu wykorzystywano również roślinność, którą obsadzano granice posiadłości. Do tego celu wykorzystywano powszechnie tarninę, co wpłynęło z kolei na nazewnictwo miejscowości w Polsce, które swoje nazwy wywodzą od tej rośliny; są to np.: Tarnów Opolski, Tarnowskie Góry oraz liczne miejscowości o nazwie Tarnów. Pierwszą książkę w języku polskim o geodezji oraz miernictwie, która poruszała praktyczne kwestie dotyczące wymierzania gruntu w budownictwie była wydana w 1566 roku ?Geometria to jest miernicka nauka? Stanisława Grzepskiego.
Kolejne dzieło o tej tematyce p.t. Geodesia distantiarum napisał w 1610 polski matematyk Jan Brożek, który na Uniwersytecie Krakowskim założył pierwszą w Polsce katedrę geodezji
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja
Czym jest geodezja
Wielu osobom geodezja kojarzy się po prostu z wykonywaniem pomiarów działek i dróg, a z geodetami spotykamy się przede wszystkim w urzędach miast. Tacy geodeci pojawią się na tych posesjach, na których mają stanąć nowe domy i sprawdzają czy wszystkie pomiary związane z wyborem miejsca na budowę domu zostały wykonane prawidłowo.
W ten sam sposób pracują przy budowie nowych osiedli. Mogą wówczas sprawdzić, czy założone przez budowlańców odległości pomiędzy poszczególnymi blokami są prawidłowe oraz czy zostało zachowane miejsce na chodnik czy przejścia dla pieszych. Geodeci pojawiają się także w czasie budowania nowych dróg i pomagają w stworzeniu ich planu. Wydaje się, więc, że zawód geodety pozostaje jak najbardziej przydatny.