wdrażaniem Dyrektywy 2007/2/WE Parlamentu Europejskiego i
Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r. zwiększyła się liczba zadań realizowanych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Urząd zajmuje się m.in. wdrażaniem Dyrektywy 2007/2/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 marca 2007 r. ustanawiającej Infrastrukturę Informacji Przestrzennej w Europie (INSPIRE). Do prac Urzędu należy też wdrażanie projektów w ramach 7. Osi Priorytetowej ?Społeczeństwo informacyjne ? budowa elektronicznej administracji? Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw oraz Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki: GBDOT, GEOPORTAL2, ISOK, TERYT 2, ASG-EUPOS i POKL INSPIRE.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Główny_Geodeta_Kraju
Zasady wykonywania pomiarów dużych powierzchni
Pomiary dużych powierzchni wymagają sporego zaangażowania ze strony geodetów. Jednocześnie podczas przeprowadzania takich pomiarów muszą oni stosować się do zasad ich wykonywania. Tylko wówczas takie pomiary będą w pełni przydatne osobom zlecającym ich wykonanie. Tymczasem zastosowanie wyników takich pomiarów jest bardzo szerokie. Wykonywanie skomplikowanych pomiarów geodezyjnych pozwala na budowę bardziej krętych dróg oraz na budowę takich budynków, w których będzie mogła przebywać bardzo duża liczba osób lub będzie w nich pracowała spora grupa specjalistów zajmujących się przeciwdziałaniem awaryjnym sytuacjom lub przygotowywaniem bardzo poważnych planów dotyczących funkcjonowania państwa.
Wykonywanie pomiarów w warunkach górniczych
W niektórych rejonach świata stale rozwija się geodezja górnicza. Tego rodzaju geodezja pozwala na jeszcze lepsze wykorzystywanie możliwości, jakie stwarza nowoczesne górnictwo. Dzieje się tak również dlatego, że geodeci mogą korzystać z bardzo dobrych sprzętów i urządzeń. Nie zmienia to jednak faktu, że geodezja górnicza posiada swoją szczególną specyfikę i musi być ona wykonywana z ogromną precyzją. Geodeci nie mogą zapominać o tym, że pracują w bardzo trudnych i niebezpiecznych warunkach, co zobowiązuje ich do ogromnej ostrożności. Zachowywanie takiej ostrożności nie może przeszkadzać im w wykonywaniu bardzo dokładnych pomiarów pozwalających na rozwój kopalni i znajdowanie nowych sposobów wydobywania węgla.