Geodezja w codziennym życiu

. Dlatego geodeci muszą być dobrze wykształceni pod względem matematycznym i posiadać dobre rozeznanie przestrzenne oraz umiejętność wykonywania dokładnych rysunków i planów. W związku z tym, że wykonywanie usług geodezyjnych nie

Geodezja w codziennym życiu

Wykształcenie i praktyki geodezyjne

Geodezja jest tą dziedziną nauki czy wiedzy, która polega na wykonywaniu dokładnych pomiarów potrzebnych w sprawnym funkcjonowaniu miast i miejscowości. Dlatego geodeci muszą być dobrze wykształceni pod względem matematycznym i posiadać dobre rozeznanie przestrzenne oraz umiejętność wykonywania dokładnych rysunków i planów. W związku z tym, że wykonywanie usług geodezyjnych nie należy do łatwych, osoby będące geodetami mogą zdobyć potrzebne im doświadczenia na praktykach organizowanych u bardziej doświadczonych geodetów. Dzięki temu będą mogli dobrze wykonywać zlecone sobie zadania. Do usług wykonywanych przez geodetów należy między innymi wytyczanie nowych dróg i przygotowywanie planów nowych działek.


Organizacja prac geodezyjnych

Prace geodezyjne wykonywane są zarówno na terenach miejskich, jak i na terenach wiejskich. W miastach geodeci potrzebni są wówczas, kiedy władze miejskie chcą poszerzyć jedną z dróg lub zrobić nowe miejsca parkingowe czy postawić nowe budynki. Podobnie jest na terenach wiejskich z tą różnicą, że geodeci pracujący na takich terenach są często zatrudniani przy wytyczaniu nowych działek budowlanych i przygotowywaniu planów budowy domu.

Dlatego organizacja prac geodezyjnych bywa bardzo różna. Czasami ogranicza się ona do wykonania kilku pomiarów, a innym razem w trakcie jej wykonywania muszą zostać oddzielone od reszty miasta czy wsi większe obszary, na których można pracować. Dzięki temu geodeci mogą spokojnie wykonywać zlecenie, a mieszkańcy nie muszą uważać na swoje bezpieczeństwo.


Czym jest tachimetria? Wikipedia odpowiada

Tachimetria (kiedyś nazywana też tachymetrią) ? nazwa pochodzi z języka greckiego i dosłownie oznacza ?szybki pomiar?, co uzyskuje się w praktyce przez stosowanie dalmierzy optycznych, elektrooptycznych lub laserowych do określania odległości oraz wykonywanie odczytów służących do wyznaczania kątów poziomych i pionowych ze średnią dokładnością.

Jako metoda pomiarowa pojawiła się na początku XIX wieku po wprowadzeniu do lunety teodolitu przez monachijskiego optyka Georga Friedricha von Reichenbacha płytki ogniskowej z nitkami dalmierczymi, co umożliwiło optyczny pomiar odległości.

Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów. Pomiary tachimetryczne przeprowadza się w oparciu o osnowy geodezyjne, czyli punkty o znanych współrzędnych geodezyjnych, za pomocą tachimetru lub teodolitu z nasadką dalmierczą.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetria



© 2019 http://www.krakow-mieszkanie24.waw.pl/