Medycyna alternatywna - definicja
Medycyna niekonwencjonalna ? metody leczenia wcale lub słabo akceptowane przez medycynę opartą na badaniach naukowych. Zalicza się do niej zarówno metody leczenia, które w opinii większości lekarzy są bezwartościowe1 (np. bioenergoterapia), jak i takie, których pewne elementy zaadaptowano do medycyny głównego nurtu (np. akwaterapia i fitoterapia)potrzebny przypis. Część metod leczenia zaliczanych do medycyny niekonwencjonalnej ma swoje źródło w wielowiekowej tradycji (np. akupunktura, medycyna ludowa), a inne powstały stosunkowo niedawno (np. homeopatia i bioenergoterapia).
Synonimy: medycyna alternatywna2, holistyczna (całościowa), komplementarna, naturalna; paramedycyna
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Medycyna_niekonwencjonalna
Leczenie profilaktyczne - homeopatia
Homeopatia wielu z nas kojarzy się z czymś obcym i nieznanym. Warto jednak wiedzieć, iż jest to dziedzina medycyny akceptowana przez Światową Organizację Zdrowia i jest powszechnie wykorzystywana w leczeniu różnych chorób na całym świecie. Często lekarze zalecają stosowanie metod wchodzących w jej zakres jako leczenie uzupełniające. Może być to stosowanie leków produkowanych z surowców pochodzenia naturalnego, które niejednokrotnie wpływają na organizm korzystniej niż leki pochodzenia syntetycznego. Ich główną zaletą jest brak skutków ubocznych na przykład ze strony układu pokarmowego, które bardzo licznie występują w przypadku zażywania leków syntetycznych.
Energia życiowa a homeopatia
Homeopatia zakłada istnienie niematerialnej energii życiowej, która miałaby być siłą dającą zdolność życia i wykonywania pracy. Alternatywnie używane bywają pojęcia: dynamis (określenie używane przez Hahnemanna), energia człowieka, witalność, żywotność, chińskie Qi, hinduskie prana, energia morfogenetyczna, siła samouzdrawiająca, siła życiowa (lub łac. vis vitalis). Współczesna homeopatia utożsamia siłę życiową człowieka z tzw. polem energetycznym człowieka, które człowiek rzekomo posiada w sobie i dookoła siebie.
Homeopatia jest filozofią witalistyczną, która interpretuje choroby jako zaburzenia w hipotetycznej sile życiowej, które objawiają się unikalnymi symptomami. Według homeopatii siła życiowa ma zdolności do reagowania na wewnętrzne i zewnętrzne bodźce i przystosowywanie się do nich, co homeopaci nazywają prawem podatności. Z prawa podatności wynika, iż złe samopoczucie może spowodować wniknięcie hipotetycznych jednostek chorobowych ? miazm ? do organizmu i spowodować symptomy choroby. Jednakże Hahnemann odrzucał postrzeganie choroby jako czegoś pochodzącego z zewnątrz i obstawał przy twierdzeniu, że jest ona częścią ?żyjącej całości?.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Homeopatia