Czym różni się dentysta od stomatologa? Obydwaj prowadzą gabinet dentystyczny. Dla wielu z nas jest to ta sama osoba, zajmująca się tymi samymi rzeczami. Jednak nie oznaczają one tego samego. Dentysta jest specjalistą od zębów. Stomatolog nie tylko leczy zęby, ale i również błony śluzowe w jamie ustnej, tkanek w jamie ustnej, oraz przyzębia. W niektórych Państwach są to dwa odrębne zawody - i od niedawna tak jest też w Polsce. Różnica również jest w nazwach - dentysta pochodzi od słowa - Dens - co oznacza ząb, a stomatolog - od słowa stoma oznacza usta a logos - nauka. I chociaż przyjęło się, że stomatolog i dentysta nie zajmują się tym samym - często jest to mylne spostrzeżenie. Zarówno stomatolog jak i dentysta badają kondycję jamy ustnej, zębów, tkanek w jamie ustnej oraz dziąseł. Mogą przepisywać nam leki, leczyć nasze zęby. Lekarz może sobie wybrać dodatkową specjalizację, na przykład chirurgię, periodontologię, protetykę stomatologiczną, ortodoncję i tym podobne. Zawód lekarza dentysty i stomatologa nie należy do łatwych i również zdobywanie kwalifikacji może utrudniać chociażby ilość osób, które chcą się dostać na te studia.
Dobrze prowadzony gabinet dentystyczny zawsze będzie cieszył się zaufaniem swoich pacjentów. Obecnie nie łatwo znaleźć stomatologa, który troskliwe podchodzi do swoich pacjentów. Dlatego zanim wybierzemy się do danego gabinetu na wizytę należy sprawdzić opinię w sieci, dzięki czemu będziemy wiedzieć z kim tak naprawdę będziemy mieli do czynienia w gabinecie. Atmosfera oraz podejście do pacjenta jest bardzo ważne, dzięki czemu już na samym wstępie pacjent nie będzie się niczym denerwował. Zarówno pielęgniarki, jak również dentysta zawsze powinni mieć miłe podejście do pacjentów a co najważniejsze zawsze powinni być uśmiechnięci. Nie musi to być uśmiech od ucha do ucha, jednak chociażby delikatny uśmiech jest w stanie zdziałać wiele. Każdy z nas powinien mieć szansę na to, żeby móc leczyć się u dobrego profesjonalisty, który doskonale wie, że istnieją bezbolesne metody leczenia zębów. Dzięki temu każdy z nas będzie miał piękne i zdrowe zęby przez bardzo długi czas. Warto dbać o swoje zęby.
Kiedy nie bolą nas zęby, często nawet o nich nie pamiętamy między jednym i kolejnym ich myciem. Myjesz zęby? Super - bardzo dobrze robisz, jednak to nie wystarczy na dłuższą metę. Drugim - obok mycia - podstawowym filarem dbania o zęby jest co jakiś czas ich kontrola przez lekarza. Stomatolog jest w stanie dość szybko określić stan nie tylko zębów, ale i dziąseł, o których często zapominamy. Czasem to nie ząb boli i jest chory, a właśnie dziąsło. Dentysta zleci wtedy prześwietlenie miejscowe i będzie mógł zalecić dalsze działania. Ból w jamie ustnej sam nie przejdzie. Ząb z próchnicą sam się nie wyleczy - dziura nie zniknie. Gabinet dentystyczny zapewni pacjentowi takie warunki, że ewentualne cierpienie (często demonizowane) potrwa tu krócej, niż to spowodowane bezpośrednio próchnicą lub inną chorobą np. w dziąśle. Trochę to czasem dziwne: bać się dentysty, a godzić się na cierpienie z powodu bólu, który sam nie przejdzie na stałe. To trochę przewrotne. Najlepsze rozwiązanie? Iść do stomatologa, zanim zacznie boleć.
Białe i równe zęby są zdecydowanie powodem do dumy. Świadczą o tym, że ich posiadacz nie żałuje pieniędzy na zabiegi stomatologiczne. Aby utrzymać uzębienie w dobry stanie trzeba również systematycznie dbać o higienę jamy ustnej. Wszystko to sprawia, że osoby o pięknym, hollywoodzkim uśmiechu są bardzo pozytywnie odbierane przez otoczenie. Jeżeli natura nie obdarzyła nas równymi i białymi zębami, to nic straconego. Profesjonalny gabinet dentystyczny na pewno będzie w stanie nam pomóc. W dzisiejszych czasach dobry stomatolog może nie tylko bezpiecznie wybielić zęby, może także skorygować ich kształt. Aby zęby wyglądały idealnie nakłada się na nie licówki. Jest to dosyć prosty zabieg, ale wymaga kilku wizyt w gabinecie. Nawet braki w uzębieniu nie są dzisiaj problemem. Mostki i implanty pozwalają wypełnić nieestetyczne przerwy między zębami. Dentysta z pewnością doradzi nam co wybrać w konkretnym przypadku. Wiadomo, że zabiegi w gabinecie są drogie. Warto jednak wydać na swój uśmiech trochę więcej pieniędzy. Nagrodą będą zdrowe i piękne zęby, które będziemy dumnie prezentować uśmiechając się.
Plomby to podstawowe uzupełnienie stosowane w stomatologii. Odbudowują one ząb po leczeniu próchnicy, a także innych zabiegach. Kiedy trzeba wymieniać je na nowe? Zasadniczo, czas wymiany plomb na nowe uzależniony jest głównie od ich jakości, a także stanu. Dobry, prywatny stomatolog stosuje najczęściej plomby światłoutwardzalne, które są utwardzane światłem. Takie plomby są bardzo trwałe i mogą służyć na wiele lat. Są także estetyczne. Szeroka gama kolorów oraz idealne odwzorowanie wyglądu szkliwa zębowego powodują, że wykończone nimi zęby wyglądają naturalnie. Jednak kiedyś stosowano plomby gorszej jakości, które używane są jeszcze w gabinetach na NFZ. Są to plomby amalgamatowe, które mają szarawy odcień. Są one także mniej trwałe. Wymiana może być konieczna już po paru latach. Podczas kontroli lekarz może zalecić wymianę plomb, gdy widzi, że są one w gorszym stanie. Gdy plomba wypadła lub się rusza, także trzeba jak najszybciej odwiedzić gabinet dentystyczny. Wówczas dentysta będzie mógł wymienić ją na nową.