Polskie prawo jazdy. Cytat z Wikipedii
Prawo jazdy w Polsce ? dokument potwierdzający uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych w Polsce, a w niektórych przypadkach także innego rodzaju pojazdów drogowych, jak rower czy pojazd zaprzęgowy. Dokument prawa jazdy jest wydawany od kilkudziesięciu lat przez polskie organy państwowe.
Pierwsze przepisy poruszania się po drogach powstały w Polsce rozbiorowej w 1826 roku. Wraz z odzyskaniem niepodległości w roku 1918 pojawiły się pierwsze polskie prawa jazdy. W roku 1921 powstał pierwszy polski kodeks drogowy. Kolejne ustawy pochodziły z lat 1961, 1983 i obecnie obowiązująca z 1997.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_jazdy_w_Polsce
WORD - czym jest? Wikipedia wyjaśnia
Wojewódzki ośrodek ruchu drogowego (WORD) ? jednostka samorządowa, której celem jest promocja bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz nadzór nad egzaminami na prawo jazdy w Polsce1. Formalnie wojewódzkie ośrodki mają status samodzielnych jednostek organizacyjnych (samorządowych osób prawnych) podległych marszałkowi województwa1. WORD powstały w 1997 na mocy nowej ustawy Prawo o ruchu drogowym, w odpowiedzi na lawinowy wzrost stopnia motoryzacji polskiego społeczeństwa po 1989 roku
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojewódzki_ośrodek_ruchu_drogowego
Encyklopedia i ruch drogowy
Podstawowe zasady ruchu drogowego zostały określone w Konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym w roku 1968. Nie wszystkie kraje ją ratyfikowały, a nawet wśród jej sygnatariuszy zdarzają się odstępstwa. W Polsce najważniejszym aktem prawnym jest ustawa Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku (z późniejszymi zmianami)1.
Podstawową zasadą jest, że każdy uczestnik ruchu ma obowiązek uniknięcia kolizji z innym uczestnikiem ruchu niezależnie od tego, czy tamten postąpił zgodnie z zasadami ruchu, czy nie.
Przy wykonywaniu niebezpiecznych manewrów (na przykład wyprzedzaniu lub zmianie kierunku jazdy) i w niebezpiecznych miejscach (między innymi na skrzyżowaniu i przejściu dla pieszych) Prawo o ruchu drogowym wymaga zachowania szczególnej ostrożności. O takich miejscach informują także znaki drogowe ostrzegawcze.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ruch_drogowy