Nie trzeba dużo wysiłku, aby nadać pomieszczeniu ciepły klimat. Czasem wystarczą w odpowiednim stylu i rozmiarze. Zapraszam do lektury
Dowolny kształt, kolor, faktura
Dywany mogą przybrać praktycznie dowolny kształt, wiadomo, że im bardziej wymyślny tym może być trudniejszy w wykonaniu. Przy dzisiejszych, automatycznych tkalniach i fabrykach, nowe wzory powstaje praktycznie codziennie. Pośród klasycznych stylów mamy do wyboru dywany wzorzyste, geometryczne, jednolite, w motywy kwiatowe i wiele innych. Oczywiście każda wariacja posiada swoja nazwę, np. marokańska koniczynka- to dywany we wzór przypominający koniczynę, powtarzający się na całej powierzchni dywanu.
Wybór dywanu i wzoru zależy jedynie od naszej inwencji oraz budżetu, a niestety te najfajniejsze dywany potrafią słono kosztować.
Co daje nam dywan?
Dywany na podłogach zwiększają przytulność i odczucie ciepła w pomieszczeniu, dlatego kiedy masz chłodne w wyglądzie pomieszczenie, dywan zawsze się przyda. Pośród obecnie dostępnych dywanów we wszelkiego rodzaju marketach można znaleźć wzór idealnie dopasowany do naszego pomieszczenia. Jeżeli mamy pokój w stylu skandynawskim to dywan w geometryczne wzory będzie idealny. Dobrze sprawdzi się też dywan, a'la futro z owcy (może być prawdziwa), jednak nie każdy lubi takie rozwiązania.
Ogólnie rzecz biorąc dywan to praktycznie zawsze dobry pomysł i pasuje nawet do minimalistycznie urządzonych pomieszczeń. Jego dodatkową zaletą jest też izolacja od zimnej podłogi, więc brak ogrzewania podłogowego staje mniejszym problem, gdy mamy pod stopami dywan.
Tkanina na podłogę- chodnik
Chodnik ? rodzaj dywanu, wyrób włókienniczy w postaci pasa tkaniny wykonanej najczęściej z okrywą runową lub pętelkową, służący do przykrywania fragmentów podłogi. Pełni funkcję dekoracyjną i zabezpieczającą podłogę w miejscach najbardziej narażonych na zużycie. Chodniki produkuje się w szerokościach od 50 do 140 cm. Długość chodnika jest wielokrotnie większa od szerokości, co jest jedną z cech odróżniających je od dywanów.
Do niedawna (obecnie niezmiernie rzadko), na wsiach, na potrzeby własne wykonywano tzw. szmaciaki. Chodniki te wykonywano przy pomocy prostych warsztatów tkackich na osnowie lnianej lub konopnej, wątkiem ze ścinków różnokolorowych tkanin, dzianin, futer, pociętej starej odzieży itp.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chodnik_podłogowy