Czy bycie geodetą jest proste?
Geodezja to nie łatwy zawód, zwłaszcza geodezja wyższa, która uwzględnia w swoich pomiarach również kulistość ziemi. Nie każdy nadaje się na geodetę ( czy też mierniczego)- jest to zawód wymagający sporych umiejętności z zakresu matematyki oraz precyzji i dokładności.
Mapki przygotowywane przez geodetów są podstawą w podziałach nieruchomości, więc każdy błąd może wiele kosztować. Z tego też powodu usługi geodezyjne nie należą do tanich, ma to również swoją podstawę w drogim sprzęcie pomiarowym jaki muszą posiadać, aby dobrze wykonywać swoje obowiązki.
Podział nieruchomości z encyklopedii
Podział nieruchomości polega na wydzieleniu z niej części przez dotychczasowego właściciela na rzecz nowego właściciela ? podział prawny (cywilny). W ujęciu wieczystoksięgowym podział nieruchomości polega na odłączeniu z dotychczasowej księgi wieczystej co najmniej jednej działki gruntu wchodzącej w jej skład (wykreślenie z I działu księgi wieczystej) i założenie dla niej nowej księgi wieczystej. W ujęciu administracyjno-prawnym podział nieruchomości polega na określeniu w dotychczasowych jej granicach innej konfiguracji geodezyjnej działek gruntu wchodzących w jej skład, bez zmiany jej dotychczasowego właściciela ? podział geodezyjny.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Podział_nieruchomości
Instrumenty geodety
Geodeci wykorzystują w swojej pracy wiele skomplikowanych przyrządów i instrumentów pomiarowych. Klasyczne i znane wszystkim tyczki, na których spoczywają pryzmaty.
Bardziej zaawansowanym technicznie urządzeniem wykorzystywanym do pomiarów kątów poziomych i pionowych jest tachimetr elektroniczny. Urządzenie służy geodetom do mapowania, czy też tachimetrii punktów i przetworzenie ich na mapkę, którą później wykorzystuje się jako dokumentację i to na nich właśnie bazują wszelkie późniejsze podziały administracyjne.