Efekty pracy geodety
Mapki geodezyjne to efekt pracy geodety. Właściwie wszystko czym zajmują się geodeci to interpretacja graficzna pewnych punktów zmierzonych w terenie. Mało która praca geodezyjna nie angażuje w jakiś sposób mapek geodezyjnych, zazwyczaj są to pojedyncze sprawy np. urzędowe.
W dzisiejszych czasach większość skompilowanych obliczeń wykonują albo komputery albo zaawansowane urządzenia pomiarowe, które znacznie przyspieszają pracę pomiarową geodetów. Aktualizacja mapek geodezyjnych również odbywa się za pomocą komputerów. Jednak mimo wszystko geodetów przyucza się do używania klasycznych metod, aby zawsze mogli sprawdzić i zweryfikować wyniki przedstawione przez sprzęt.
Tachimetr- cytat z Wikipedii
Tachimetr (ew. tachymetr) ? optyczny instrument geodezyjny przeznaczony do pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych oraz odległości.
Instrument ten jest (obecnie bardzo rzadko) wykorzystywany w klasycznej tachimetrii, czyli ?masowym? pomiarze położenia punktów terenowych przy "mapowaniu" terenu w celu sporządzenia map w skalach od 1:10000 do 1:25000.
Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr
Zawód geodety w Wikipedii
Geodeta ? nazwa zawodu, osoba zajmująca się geodezją.
Przed II wojną światową zawód geodety oznaczał osobę zajmującą się geodezją jako dyscypliną naukową (dziedziną wiedzy). Natomiast osoba zajmująca się miernictwem, wykonująca prace geodezyjne związane z pomiarami małych powierzchni (geodezja niższa), była określana mianem mierniczego przysięgłego i była osobą wykonującą zawód zaufania publicznego. Taki podział należał do polskiej tradycji i został zmieniony z powodów politycznych po 1945 roku1.
Aby geodeta mógł wykonywać samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii, niezbędne jest posiadanie uprawnień zawodowych
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodeta