Szkolenia są ważne. Wiem. Zwłaszcza szkolenia bhp. Ale nic na to nie poradzę, że jak słyszę już samo BHP to dostaję gorączki! Może to po prostu kwestia doświadczeń. Może tego, że spotkałam naprawdę niewykwalifikowanych "specjalistów", ale ten dział mojej pracy potrafi mi spędzać sen z powiek. W kadrach pracuję jakieś 15 lat i słowo daję, że póki sama zajmowałam się wszystkimi szkoleniami nie było takiego bałaganu jak teraz. Jednak od kiedy liczba zatrudnionych zwiększyła się do 200 osób, nie jestem w stanie zajmować się wszystkim sama. W związku z tym postanowiłam skorzystać z usług profesjonalnej (podobno) firmy i zlecić tą część mojej pracy właśnie im,czyli osobom które ogłaszały w Internecie swój "profesjonalizm". To te ich krzykliwe hasła typu: "pełen nadzór", "outsourcing bhp", doprowadziły do tego, że zdecydowałam się właśnie na tą konkretną firmę. I co się okazało? Podczas pierwszej kontroli z inspekcji pracy okazało się, że 10 osób ma już nieważne szkolenia, w 14 są błędy nawet w nazwiskach, a 5 osób nie miało nawet szkolenia wstępnego... Firmę oczywiście zmieniłam, ale dwie kolejne były identyczne. Jednak póki co się nie poddałam i szukam prawdziwych profesjonalistów w tej dziedzinie.
Wszyscy doskonale wiemy, jak niebezpiecznym zawodem jest Kierowca. Jako uczestnik ruchu drogowego, odpowiada on nie tylko za siebie, jak również za innych uczestników podążającym niejednokrotnie w tym samym kierunku. Dlatego też firmy transportowe zajmujące się przewozem towarowym, jak i pasażerskim, powinny w swoich zakładach przeszkolić te osoby pod względem BHP - inaczej bezpieczeństwa higieny pracy. W zawodzie Kierowcy jest wiele czynników, które stanowią zagrożenie życia dla pracownika ten zawód wykonującego. W tym względzie należy szkolenia BHP przeprowadzić zgodnie z obowiązującymi procedurami. Może się zdarzyć taka sytuacja, że firma będzie chciała zaoszczędzić na środkach i przeprowadzić tego typu szkolenie we własnym zakresie. Chcąc zapobiec ewentualnym matactwom, a może się to zdarzyć, można skorzystać ze sprawdzonego już przez wiele firm rozwiązania, jakim jest outsourcing BHP. Polega to na tym, że osoby przeprowadzające szkolenie z bezpieczeństwa higieny pracy, są zatrudniane z firm zewnętrznych. Wówczas możemy być spokojniejsi i pewniejsi, że realizowane przez nas szkolenie będzie przeprowadzone zgodnie z przepisami, a co za tym idzie pracownik nasz zostanie fachowo poinstruowany o zagrożeniach, które mogą spotkać go podczas wykonywanej pracy i w jaki konkretnie sposób będzie mógł na nie reagować.
Konieczność przeprowadzana okresowego szkolenia BHP reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy. Jego celem jest aktualizacja wiedzy pracowników na temat bezpieczeństwa pracy oraz aktualnych przepisów. Nie każdy pracownik musi jednak takie szkolenia przechodzić. Osoby kierujące pracownikami muszą przechodzić takie szkolenia BHP raz na pięć lat. Podobnie pracownicy inżynieryjno-techniczni oraz pracownicy służby BHP. Dla pracowników na stanowiskach robotniczych, gdzie występują szczególne zagrożenia, konieczne jest przeprowadzenie szkolenia, choćby w formie instruktażu, nie rzadziej niż raz na trzy lata. Pracownicy administracyjno-biurowi powinni przypomnieć sobie reguły BHP przynajmniej raz na sześć lat. Szkolenie kończy się egzaminem, niezależnie od tego, czy było ono w formie elektronicznej, czy kursu. Po zdanym egzaminie wystawiane jest zaświadczenie, które powinno być przechowywane w aktach osobowych pracownika. Możliwy jest także outsourcing BHP czyli przeprowadzenie takiego szkolenia przez firmę zewnętrzną.
Każdy pracownik na początku swojej drogi zawodowej w nowej firmie obowiązkowo musi przejść szkolenie BHP. Jest to tzw. szkolenie wstępne. Bez niego nie może on zostać dopuszczony do pracy. I nie ma tutaj znaczenia fakt, czy pracownik zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę, czy też na przykład umowy zlecenie. Później niektórzy pracownicy muszą dodatkowo przejść okresowe szkolenia BHP, zależne od stanowiska. Ich częstotliwość regulowana jest przez rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy. Dodatkowe szkolenia mogą być prowadzone poprzez np. seminarium online. Samo szkolenie nie musi być zorganizowane w siedzibie pracodawcy i prowadzone przez jego pracownika. Outsourcing BHP, czyli prowadzenie szkoleń przez firmy zewnętrzne od dawna nie jest już niczym dziwnym, a coraz więcej firm decyduje się skorzystać z pomocy zewnętrznych specjalistów przy prowadzeniu szkoleń. Pamiętać trzeba, że to na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. I to on poniesie odpowiedzialność, jeśli nie zachowa odpowiednich terminów przeprowadzania oraz rodzajów szkoleń.
Artykuł pomimo swojego tytułu nie będzie dotyczył tylko korporacji. Przejmowanie strategii dużych firm przez te mniejsze przedsiębiorstwa należy do pozytywnych praktyk. Jedną z pierwszych kwestii do omówienia jest outsourcing bhp jako przykład możliwości szkoleniowych. W każdej firmie, zgodnie z kodeksem pracy, muszą być przeprowadzane szkolenia bhp. Dotyczy to zarówno świeżo zatrudnionych pracowników, jak i tych już pracujących od pewnego czasu. Szkolenia bhp trzeba bowiem okresowo ponawiać. Tutaj pojawia się problem, ponieważ outsourcing bhp pomaga w przeprowadzaniu takich szkoleń. Takie organizacje często pobierają dość wysokie opłaty za szkolenia bhp przeprowadzane w danej firmie. Zatrudnienie szkoleniowca na osobnym etacie jest oczywiście racjonalnym rozwiązaniem. Po odbyciu analizy kosztów decyzja o zatrudnieniu takiego specjalisty może zostać podjęta. Nie należy zapominać o tym, że każdy pracownik generuje pewne koszty i czasem mogą one przewyższyć koszty wynajęcie firm zewnętrznych oferujących outsourcing bhp.