Statystyczne badania w farmaceutyce

rezentatywnym zbiorze danych. Wracając do ankiet to jest to metoda badania na określonej grupie, która odpowiada na pytania ankietowe. Wyniki tych badań ankietowych są zbierane i wprowadzane do programu. Kolejno dane są analizo

Statystyczne badania w farmaceutyce

Metody badań

Dane do analiz zbiera się różnymi metoda, a najpopularniejszą z nich są ankiety. Ale czemu w ogóle zbiera się dane? Ponieważ statystykę stosuje się do opisu działań masowych na dużym i reprezentatywnym zbiorze danych. Wracając do ankiet to jest to metoda badania na określonej grupie, która odpowiada na pytania ankietowe.

Wyniki tych badań ankietowych są zbierane i wprowadzane do programu. Kolejno dane są analizowane przez zespół statystyków, aby uzyskać z nich potrzebne informacje i zależności. O szczegółach tych procesów można poczytać w sieci, ponieważ metody statystyczne są dość obszerne, ciężko byłoby je tutaj zamieścić.


Hasło w Wiki: Badanie statystyczne

Badanie statystyczne to proces pozyskiwania danych na temat rozkładu cechy statystycznej w populacji. Badanie może mieć charakter:

pełny - badanie obejmuje całą populację
częściowy - odbywa się na pewnych (zazwyczaj losowo) wybranych elementach populacji, czyli próbie losowej, zazwyczaj reprezentatywnej dla populacji
Wydawać by się mogło, że badanie częściowe jako z założenia obarczone niepewnością, stosowane jest bardzo rzadko. Istnieją jednak czynniki, które przemawiają na korzyść tego właśnie rodzaju badania:

populacja może być bardzo duża lub nieskończona, dostęp do jej wszystkich elementów może być bardzo trudny bądź niemożliwy - badania na próbie praktycznie stosuje się do populacji o dużej liczbie desygnatów.
czas trwania badań
koszt badań
badanie może niszczyć badany obiekt, zbadanie całej populacji byłoby równoznaczne z jej zniszczeniem (np. kontrola jakości w fabryce konserw)

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Badanie_statystyczne


Wikipedii - definicja metody naukowej

Jako metodę naukową rozumie się:

całokształt sposobów badawczego docierania do prawdy i pojęciowego przedstawiania jej,
sposób uzyskiwania materiału naukowego do prowadzenia badań.
W pierwszym znaczeniu metoda naukowa to ogół czynności i sposobów niezbędnych do rozwiązywania problemów naukowych, do tworzenia prac naukowych i do oceny wyników tych działań.

W jej obrębie mieści się metoda badań naukowych, rozumiana jako sposób zdobywania materiałów do badań, stanowiących podstawę do opracowania teoretycznego, do rozwiązania problemu naukowego, a w końcu ? do napisania pracy naukowej. Metody badań stosowane do rozwiązania określonego problemu nazywane są metodami roboczymi.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Metoda_naukowa



© 2019 http://www.krakow-mieszkanie24.waw.pl/