Porady na siłowni
Porady dietetyka i trenera podczas treningu siłowego, czy odchudzającego mogą...okazać się kluczowe dla dobrych efektów naszych ćwiczeń. Jeżeli jesteś początkującym i lekko 'zielonym' w temacie odżywek i odżywiania się nie wstydź się i zapytaj trenera na siłowni o program ćwiczeniowy.
Wiele siłowni oferuje porady dietetyczne na terenie swoich obiektów, jest to o tyle wygodne, że gdy ktoś chce skorzystać z takiej porady często zostaje policzony taniej, niż gdyby poszedł do poradni dietetycznej czy prywatnego dietetyka. A jednak dobrze dobrana dieta to podstawa skutecznego i zdrowego treningu.
Odżywki i czas przyjmowania
Czas przyjmowania suplementów jest tak samo istotny jak same odżywki, które zażywamy. Jeżeli dany suplement należy przyjmować przed treningiem- tzw. przed treningówki- to właśnie wtedy należy go przyjąć. Nieprzestrzeganie tych czasów przyjmowania może poskutkować zmniejszyć ich dobroczynny wpływ na trening.
Zarówno przed, w trakcie jaki i po treningu jest mnóstwo rodzajów odżywek i każda ma inne działanie na organizm trenującego. Jednak jest jedna zasada, którą powinniśmy się kierować kupując odżywki: tańsze znaczy gorzej jakości, a pewnie nikomu nie trzeba mówić, że niższa jakość = gorszy efekt.
Super jedzenie
Superfood ? nieprzetworzona żywność pochodzenia naturalnego, bogata w składniki odżywcze, których ilość i właściwości działają korzystnie na organizm człowieka.
Termin po raz pierwszy został użyty przez Aarona Mossa w czasopiśmie ?Nature Nutrition? w 1998. Określenie to szybko stało się wykorzystywanym hasłem w artykułach, pojawiających się w gazetach i czasopismach, które miały za zadanie poszerzyć wiedzę na temat zdrowego odżywiania oraz zaleceń dietetycznych. Bardzo szybko pojęcie super żywności zostało wykorzystane przez marketingowców i przemysł spożywczy, tak, aby ich produkty były bardziej atrakcyjne dla klientów, i żeby w świadomy sposób podchodzili do swojego zdrowia jak i tego co jedzą.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Superfood
Dieta i suplementacja, czyli dobre wspomaganie treningu
Zdrowy tryb życia to nie tylko uprawianie sportu- to także odżywanie się i dieta wzbogacona o potrzebne suplementy. Odżywki treningowe należy dozować z zależności od naszych potrzeb, jednak to zbilansowana dieta, zawierająca dużo tzw. 'super food' stanowi mocną podstawę budulcową.
Rodzaj diety i suplementów zależy od efektów jakie chcemy osiągnąć: mogą to być treningi zorientowane na wzrost masy mięśniowej, albo na spalania tłuszczu. Niezależnie jednak od naszych wymagań warto skonsultować się z profesjonalnym trenerem i dietetykiem ZANIM zaczniemy kombinować z suplementami.
Jak korzystać z BMI
BMI jest bardzo prosty w użyciu, jest jednak dosyć niedokładnym wskaźnikiem niedowagi i nadwagi oraz ryzyk chorób z nimi związanych. Kulturyści mogą mieć BMI wskazujące na skrajną otyłość, posiadając jednocześnie bardzo mało tkanki tłuszczowej. Z drugiej strony, BMI zupełnie zdrowych, szczupłych i wysokich lekkoatletów może wskazywać na skrajną niedowagę (np. BMI Yohanna Diniza przy wzroście 185 cm i wadze 59 kg wyniesie 17,24). Związek między wielkością wskaźnika a ryzykiem chorób różni się między populacjami o różnych proporcjach ciała. I tak wśród Azjatów ryzyko cukrzycy jest znacząco wyższe przy niższych wartościach BMI3. Zawartość tłuszczu w organizmie jest też wyższa u kobiet, niż u mężczyzn przy normalnej masie ciała. W przypadku kobiet tkanka tłuszczowa odpowiada za płodność i dojrzewanie płciowe.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wskaźnik_masy_ciała