Co oznacza szczegół sytuacyjny?
Szczegół sytuacyjny lub szczegół terenowy ? w geodezji w Polsce każdy element terenu (powierzchni Ziemi), budowlany lub naturalny (również sztucznie ukształtowana forma terenu), będący przedmiotem pomiaru w pracach geodezyjnych podczas wykonywania pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych.
Pomiar szczegółów sytuacyjnych wykonywany jest w oparciu o poziomą i wysokościową osnowę geodezyjną.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczegół_sytuacyjny
Miejsca pracy geodetów
Geodeci wykonują szereg prac pomiarowych i rysunkowych. Dlatego wykorzystują oni w swojej pracy takie narzędzia, które pozwalają im dokonywać dokładnych pomiarów, a także różnego rodzaju ołówki i długopisy. Mogą również korzystać z różnego rodzaju pomocy. W obecnych czasach najbardziej przydają się komputery z dostępem do internetu oraz do różnych aplikacji przydających się przy dokonywaniu dokładnych obliczeń oraz wykonywaniu różnych rysunków.
Wykorzystując wszystkie posiadane przez siebie narzędzia geodeci pracują przy budowie nowych budynków i dróg oraz przy wytyczaniu nowych miejsc parkingowych czy działek budowlanych. Dlatego wydaje się, że geodeci nigdy nie będą narzekali na brak pracy.
Prace geodezyjne wykonywane przy budowie nowych bloków mieszkalnych
Miasta stale są zamieszkiwane przez nowe osoby. Dlatego co jakiś czas powstają w nich nowe bloki mieszkalne. Jednak każdy blok mieszkalny musi zostać wybudowany w ściśle wyznaczonym do tego miejscu, żeby nie można było podważyć zasadności jego budowy na żadnym jej etapie. Dlatego wytyczaniem placu budowy nowego bloku mieszkalnego zajmują się dobrze wykształceni geodeci.
Biorą oni także udział w tworzeniu planu budowy nowego bloku, a dzięki temu można w pełni wykorzystać wszystkie walory przestrzenne placu budowy. Następnie uczestniczą oni w budowie nowego bloku i sprawują stały nadzór nad jej kolejnymi etapami. Mogą wówczas na bieżąco przedstawiać swoje uwagi co do budowy nowego bloku, a potem zezwolić na oddanie go do użytku.