Podstawowe badania kardiologiczne
Podstawowa diagnostyka kardiologiczna rozpoczyna się u lekarza pierwszego kontaktu. Jest on odpowiedzialny nie tylko za wypisywanie skierowań do kardiologów, ale również za wykonywanie badań EKG i odpowiednich badań krwi pozwalających na ustalenie stanu układu sercowo-naczyniowego przychodzącego do niego pacjenta. Dlatego bardzo ważne jest, aby osoby posiadające problemy z sercem w porę trafiły do dobrego lekarza pierwszego kontaktu, który będzie w stanie szybko skierować je do kardiologa. W przeciwnym razie ich stan zdrowia może się stale pogarszać. Tymczasem w porę wprowadzone leczenie bardzo często pozwala na widoczną poprawę stanu zdrowia i skutecznie podnosi codzienny komfort życia odczuwany przez pacjenta.
Zapisy do poradni kardiologicznych
Osoby korzystające z poradni kardiologicznych liczą na to, że będą otaczani pełną opieką lekarską. Muszą oni jednak pamiętać o tym, że przed skorzystaniem z usług konkretnego lekarza będą musieli podejść do rejestracji lub zadzwonić na numer jednego z pracowników rejestracji. Jest to bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym razie przyszli pacjenci przychodni będą mieli problem z dostaniem się do lekarza w odpowiednim momencie. Tymczasem pacjenci kardiologiczni powinni być traktowani w specjalny sposób i liczyć na wykonywanie u nich wszystkich potrzebnych im badań. Muszą także w odpowiednim momencie być kierowani do szpitala, jeżeli istnieje taka potrzeba. W związku z tym w rejestracji poradni kardiologicznych zatrudniani są jedynie najbardziej wykwalifikowani pracownicy.
Diagnozowanie chorób serca
Diagnozowaniem chorób serca zajmują się kardiolodzy, podstawowe problemy z sercem powinny być także rozpoznawane przez lekarzy rodzinnych wystawiających skierowania do kardiologów. Istnieje także możliwość korzystania z prywatnej opieki kardiologicznej, a wówczas nie będzie trzeba przedstawiać żadnych skierować. Należy jednak pamiętać o tym, że diagnostyka osób chorych na serce powinna być prowadzona w przychodniach zapewniających dostęp do najwyższej jakości badań diagnostycznych. W przeciwnym razie pełna diagnostyka kardiologiczna może być nieskuteczna, a nawet zwyczajnie niemożliwa. W jej trakcie wykonywane jest badanie EKG oraz echo serca, próby wysiłkowe i badania krwi. Trafna ocena ich wyników na pewno pozwoli na postawienie właściwej diagnozy osoby chorej na serce.