Kilka słów o ubiorze warstwowym
Ubiór warstwowy - koncepcja ubioru, polegająca na nakładaniu kolejnych warstw odzieży, gdzie każda warstwa spełnia różne funkcje. Łącząc je ze sobą, uzyskujemy funkcjonalną odzież, którą łatwo można dopasować do konkretnych warunków pogodowych i poziomu aktywności. Ten sposób ubierania się został szeroko zaakceptowany w sporcie, turystyce czy trekkingu.
Podstawowy (i najczęściej stosowany) wariant ubioru warstwowego zakłada stosowanie trzech warstw:
warstwy podstawowej, mającej za zadanie szybko i efektywnie odprowadzić wilgoć z powierzchni skóry
warstwy średniej, zapewniającej izolację termiczną
warstwy zewnętrznej, chroniącej przed wodą i wiatrem
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ubiór_warstwowy
Kilka słów o znaczeniu ubioru z Wikipedii
Stosowana odzież może być odbierana jako forma komunikatu niewerbalnego.
Status społeczny
Odzież może stanowić wyznacznik statusu społecznego. Przykładowo w starożytnym Rzymie tylko senatorowie mogli w swych strojach sięgać po purpurę. W Chinach przed ustanowieniem republiki tylko cesarz mógł się ubierać w żółte barwy.
Rola społeczna
Odzież może również stanowić oznakę pełnionej roli społecznej ? np. jako uniform policjanta, lekarza, strażaka, żołnierza itp., sutanna księdza, bądź szkolny mundurek ucznia.
Poglądy, polityka, religia
Odzież (lub jej elementy) może być również formą demonstrowania swoich poglądów, bądź przynależności do określonych grup (czarne koszule Milicji faszystowskiej z pierwszej połowy XX wieku, stroje subkultur, pomarańczowe fragmenty odzieży jako symbole solidarności z uczestnikami pomarańczowej rewolucji na Ukrainie).
Właściwy ubiór jest także kluczową kwestią w marketingu gospodarczym i politycznym. Podczas tworzenia reklam i przygotowywania wystąpień publicznych, kolorystyka i forma odzieży są jednymi z głównych zagadnień do omówienia przez sztab specjalistów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Odzież
Elementy ubioru pracowniczego
Osoby zatrudnione w różnych firmach posiadają różne stroje pracownicze. Konkretne elementy strojów pracowniczych uzależnione są od rodzaju działalności konkretnej firmy i zajmowanego przez pracownika stanowiska. W skład męskich ubiorów pracowniczych wchodzą eleganckie spodnie i garnitury lub stroje ochronne przydające się w czasie pracy na halach produkcyjnych.
Natomiast kobiety ubierają charakterystyczne bluzki i spódnice posiadające logo firmy, którą prezentują lub fartuchy ochronne. W różnych miejscach rozdawane są także specjalistyczne ubiory pracownicze, na przykład lekarze i pielęgniarki chodzą w białych fartuchach. Stały się one tak charakterystycznym elementem ubioru, że trudno wyobrazić sobie lekarza przebywającego na dyżurze nie posiadającego fartucha.