Nowe czy stare
Mieszkania, jakie można nabyć na rynku pierwotnym, a więc prosto od developerów są niezwykle nowoczesne. Znacznie różnią się one od starych kamienic, w których należało wykonać mnóstwo dodatkowych prac, jak renowacje elewacji czy docieplenia budynków. Niestety, mieszkania kupowane na rynkach pierwotnych są znacznie droższe. Zdarza się także, że developerzy sprzedają je jeszcze przed ich zbudowaniem, a do finalizacji budowy dochodzi nie po kilku, a po kilkunastu miesiącach. Budynki rynku wtórnego okazują się więc częściej wybieranymi. Zmieniło się to nieco, od kiedy wprowadzono program ?Mieszkania dla młodych?, ponieważ zezwalały one wyłącznie na inwestycje rynku pierwotnego. Nie trzeba będzie jednak przejmować się inwestowaniem pieniędzy w dodatkowe naprawy, co byłoby niemal pewne przy kupnie nieruchomości z rynku wtórnego. W nowoczesnych budynkach inwestuje się bardzo często nowoczesne systemy, których zadaniem jest utrzymywać odpowiednią temperaturę lub zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.
Jak zaprojektowac ogród?
Wyróżniamy wiele stylów aranżacji ogrodów. Trudno stwierdzić, który z nich jest obecnie w modzie - bardzo dużo zależy też od tego, jak wygląda nasz dom. Jeżeli to modernistyczna bryła, to ogród powinien być w miarę wierny tej dominancie. Ale równie dobrze sprawdzi się, na przykład ogród japoński, którego harmonijność i prostota idealnie wtopią się w neutralną, nowoczesną bryłę domu. Z innej strony patrząc.
Kreowanie przestrzeni jest niezwykle ciekawym zagadnieniem. A czym jest projektowanie ogrodu, jeśli nie tym właśnie? Zależy nam na tym, aby nasz ogród był nie tylko piękny, ale także praktyczny w użytkowaniu - przecież większość z nas nie ma wystarczającej ilości czasu na to, aby traktować ogrodnictwo jako hobby. Dobrze jest jeżeli wiemy przynajmniej w zarysie czego chcemy. Ale realizacją może się zająć kompetentny projektant. W tym temacie dodam jeszcze jedno.
Wątek jest całkiem ciekawy. Inwestując w nasz ogród, tak naprawdę inwestujemy w siebie - dobrze zaaranżowany będzie wspaniałym miejscem do relaksu - nie tylko biernego, ale również wśród znajomych przy zorganizowanym przez nas garden party. Walory estetyczne to nie wszystko - tak naprawdę funkcji ogrodu jest znacznie więcej. Oczywiście, jeśli nie posiadamy dużej działki, trudniej będzie nam wszystko pogodzić. Jednak mimo to zdecydowanie warto się postarać! Natomiast z innej strony na to patrząc.
Woda z kranu - nadaje się do picia?
Pierwszy mit - woda która leci z kranu nie nadaje się do picia. Oczywiście, że się nadaje - MUSI spełniać wyśrubowane kryteria i normy, woda z kranu JEST WODĄ PITNĄ. A co bardziej interesujące - zdarza się, że posiada lepszy skład (więcej minerałów) niż woda z butelki. Faktem jest, że to zależy od regionu Polski, z tego powodu warto sprawdzić skład naszej wody z krany i zrezygnować z kupowania tej w butelkach.
Drugi mit - woda mineralna to każda woda w butelce. NIESTETY NIE. Większość takiej wody ma bardzo małą ilość minerałów, są to tzw. wody źródlane. Jak pisałam wyżej - czasami woda z kranu ma ich więcej. Woda mineralna zaczyna się od ok. 800 mg minerałów na litr. Warto sprawdzać etykiety.