Kilka słów o skuteczności paneli słonecznych
W dzisiejszym tekście zastanowimy się nad tym, czy opłaca się korzystanie z paneli słonecznych i czy fotowoltaika jest rzeczywiście tak świetnym sposobem produkowania energii, jak jest ona przedstawiana w dzisiejszych czasach chociażby w mediach. Jak pokazują liczne opracowania i badania rzeczywiście tak jest! Fotowoltaika dla gospodarstwa jednorodzinnego to świetny sposób na inwestycję kapitału, który da bardzo szybki wzrost. W dodatku bardzo dużo gmin lub powiatów prowadzi programy, których zadaniem jest dopłacanie do paneli słonecznych. Jeśli uda się taki program zdobyć i do niego przystąpić to inwestycja w panele słoneczne staje się jeszcze bardziej opłacalna. Warto mieć to na uwadze!
Oprócz tego są stosowane jako źródło
Głównym surowcem do produkcji ogniw fotowoltaicznych jest wafel krzemowy, lecz nie amorficzny, ale krystaliczny. Pojedyncze ogniwo jest w stanie wygenerować prąd o mocy 1-6,97 W. W celu maksymalizacji uzyskiwanych efektów, ogniwa łączone są w moduły fotowoltaiczne (grupy ogniw w urządzeniu). Ogniwa są najczęściej produkowane w panelach o powierzchni 0,2 ? 1,0 m?. Ogniwa te przede wszystkim są stosowane w technice kosmicznej. Ich zaletami są bezobsługowość oraz duża żywotność, gwarantowana na 25 lat. Oprócz tego są stosowane jako źródło zasilania samodzielnych urządzeń, np. boi sygnalizacyjnych, świateł drogowych itp. Zaczynają również docierać do budowli i budynków, zwłaszcza tych oddalonych od sieci energetycznych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotowoltaika
Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?
Czy smog można wyeliminować w krótkim czasie inwestycją w odnawialne źródła energii? Z pewnością całkowita eliminacja będzie problemem, ale każda, nawet pojedyncza instalacja fotowoltaiczna na gospodarstwie domowym to mały kroczek ku lepszemu powietrzu. Smog bierze się przede wszystkim z kominów każdego z domów. Warto zatem mieć w świadomości fakt, jakie oddziaływanie ma na zdrowie i jak można jemu zapobiegać. Jak wskazują opracowania, przejście na panele słoneczne lub inne rodzaje odnawialnej energii to jedyny krok ku lepszemu powietrzu w Polsce i całej Europie, zwłaszcza w naszym regionie z najgorszym powietrzem.