Studiuję prawo
Studia prawnicze sa uznawane za jedne z najtrudniejszych do ukończenia. Poziom trudności jes często porównywany do szkół medycznych , czy informatycznych. Ich ukończenie w planowanym terminie zajmuje 5 lat, po których trzeba jeszcze zrobić tzw. aplikacje, aby móc wykonywać pracę w danej specjalizacji.
Są to studia humanistyczne, więc wiedza a polskiego, historii i wosu może być bardzo pomocna, aby odnaleźć się na pierwszym roku tychże studiów. Pierwszy rok ma mało wspólnego z prawem jako takim, ale wprowadza się już pewne podstawy np. Prawo Rzymskie, które stanowi podwaliny większości systemów prawnych obowiązujących współcześnie.
Szkolenia prawnicze
Zawód prawnika jest dość prestiżowym zajęciem i przez to też prawo jest popularnym kierunkiem studiów. Poziom trudności tego kierunku jest porównywalny z medycyną, która jest uważana za najtrudniejszy kierunek do studiowania. Nic dziwnego, ze spora część studentów nie kończy prawa, po prostu nie dają rady z natłokiem materiału.
Jednak studia to nie koniec nauki dla przyszłego prawnika, komicznością jest wybranie sobie specjalizacji oraz odbycie tzw. aplikacji. Aplikację można określić mianem praktyki w innej kancelarii, podczas której aplikant zdobywa doświadczenie konieczne do świadczenia usług z wybranej specjalizacji i zakresu. Dopiero po zakończonej aplikacji prawnik może nazywać siebie prawnikiem, a co za tym idzie może reprezentować i obsługiwać swoich klientów na własne nazwisko.
Praktyka prawnicza
Każdy absolwent prawa ma prawo nazywać siebie prawnikiem, jednak jest jeszcze dalszy etap edukacji, czyli aplikacja, która trwa około 3 lata w zależności od wybranej specjalizacji. Najpopularniejsza jest oczywiście aplikacja adwokacka. Cały proces aplikacji polega na praktyce w danej specjalizacji przez określony czas pod okiem pracodawcy.
Dopiero po skończeniu aplikacji prawnik może wykonywać swoje obowiązki już jako np. komornik, czy sędzia. Za samą prace w okresie aplikacji, aplikant otrzymuje pieniądze, jednak kwota zależy już od samej kancelarii czy sądu w którym prawnik uczęszcza na praktykę.