Przedszkolna wigilia
Nawet dzieci przedszkolne bardzo dobrze wyczuwają atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Kolejne święta są bardzo ważnymi wydarzeniami również w ich życiu, ponieważ wówczas otrzymują prezenty, a ich rodzice spędzają z nimi więcej czasu niż zwykle, ponieważ mogą sobie pozwolić na więcej wolnego. Dlatego przedszkolanki starają się o to, aby również w przedszkolu panowała świąteczna atmosfera i organizują coś w rodzaju przedszkolnej wigilii, na której podawana jest dzieciom do jedzenia jedna z wigilijnych potraw. Staje się to dobrą okazją do porozmawiania z dziećmi na temat świątecznych zwyczajów oraz zaśpiewania z nimi jakiejś kolędy lub piosenki świątecznej. Może się wówczas okazać, że wiele spośród dzieci już zna tę kolędę, a inne będą mogły nauczyć się jej słów.
Trochę historycznych faktów
Reformy oświaty po roku 1989 nie wniosły wielu zmian oświatowych w przedszkolach i ich programach kształcenia przedszkolnego. Ministerstwo Edukacji Narodowej pod kierownictwem M. Handke, nowelizując w lipcu 1998 ustawę o systemie oświaty, zapowiedziało dogłębne zreformowanie ustroju szkolnego i przedszkolnego (zob. reforma systemu oświaty z 1999 roku). Z dniem 1 września 2004 wprowadzono obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego przez dzieci w wieku 6 lat w przedszkolu albo w oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej, a od 1 września 2011 r. obowiązkiem tym objęto również dzieci pięcioletnie. Obowiązek ten można spełniać poprzez uczęszczanie do przedszkola, oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej lub do innej formy wychowania przedszkolnego (zespoły przedszkolne lub punkty przedszkolne). Obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat. Obecnie przygotowanie przedszkolne w wielu krajach stanowi pierwsze, obowiązkowe ogniwo zintegrowanego systemu oświatowego.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Przedszkole#III_Rzeczpospolita
Posiłki podawane w przedszkolu
Dzieci przebywają w przedszkolu od wczesnych godzin porannych do późnych godzin popołudniowych, a nawet wieczornych, dlatego podawane są im różne posiłki. Zawsze jednak, zanim kuchnia zdecyduje się na serwowanie dzieciom konkretnych posiłków, przeprowadzi wywiad z rodzicami dziecka dotyczący jego upodobań kulinarnych i na tej podstawie będzie się starała przygotowywać najbardziej smaczne dla dzieci posiłki. Na śniadanie podawana może być kromka chleba z dżemem lub kawałkiem dobrej szynki, a do tego herbata lub kakao. Natomiast na pierwsze danie podana zostanie zupa odpowiadająca smakowo większości dzieciom, a po upływie jakiegoś czasu również drugie danie. Dzieciom, które wychodzą ostatnie z przedszkola, podany zostanie również podwieczorek.