Arborystyka, wspinaczka górska - kilka ciekawych informacji

znego prowadzenia dobry i sprawdzony sprzęt. Dlatego często odwiedza sklep ze sprzętem wspinaczkowym. Z czasem udaje mu się także znaleźć wygodny dla siebie sklep, w którym będzie mógł dokonać wszystkich zakupów. Dla osób, które o

Arborystyka, wspinaczka górska - kilka ciekawych informacji Zapraszamy na zakupy do sklepu! Dla tych, którzy nie boją się wysokości

Sklep ze sprzętem wspinaczkowym w centrum miasta

Każdy amator górskich wspinaczek musi posiadać do ich bezpiecznego prowadzenia dobry i sprawdzony sprzęt. Dlatego często odwiedza sklep ze sprzętem wspinaczkowym. Z czasem udaje mu się także znaleźć wygodny dla siebie sklep, w którym będzie mógł dokonać wszystkich zakupów. Dla osób, które organizują duże wycieczki górskie najodpowiedniejszy będzie duży sklep ze sprzętem wspinaczkowym, w którym znajdą wiele wspinaczkowych akcesoriów, a do tego różne dodatkowe sprzęty przydatne w górach. Osoby mieszkające w pobliżu centrum będą dodatkowo poszukiwały sklepów ze sprzętem wspinaczkowym położonych w centrum miasta, a osoby lubiące chodzić po centrach handlowych będą wybierały takie z nich, w których znajdują się również sklepy ze sprzętem wspinaczkowym.


Przygotowania do wspinaczki

Wiele osób marzy o wspinaczce, jednak nie każdy będzie dobrym kandydatem do uprawiania takiego sportu. Warto wiedzieć, że konieczne jest tutaj skupienie, zaangażowanie oraz duża odporność fizyczna, więc jeśli planujemy taką rozrywkę, powinniśmy cieszyć się dobrą kondycją oraz potrafić radzić sobie w wielu trudnych dla ciała sytuacjach. Aby móc się wspinać, często należy przekraczać granice własnym możliwości, a zatem najlepiej poradzą sobie tutaj wysportowane osoby. Przed wspinaczką warto jest się przygotować i przeprowadzić trening, który przygotuje nasze ciało do takiego wysiłku. Osoby, które szybko się męczą ze pewnością nie będą zadowolone z takiej formy rozrywki.


Ciekawe fakty

Wspinaczka skalna ? jeden z rodzajów wspinaczki uprawiany w terenie skalnym bez śniegu i lodu.

Wspinaczka skalna polega na pokonywaniu stromych ścian skalnych określonymi drogami wspinaczkowymi. Drogi te określają ściśle miejsce przejścia ściany; w popularnych rejonach wspinaczkowych przez jedną ścianę skalną przechodzi często do kilkudziesięciu różnych dróg i wariantów o różnym poziomie trudności.

Wspinaczka skalna jest uprawiana zarówno jako rodzaj zaawansowanej rekreacji, jak i w ściśle sportowym sensie, aczkolwiek rzadko jest to sport polegający na bezpośredniej rywalizacji z innymi wspinaczami; zawody wspinaczkowe są obecnie organizowane głównie na obiektach sztucznych, rzadziej w natualnym terenie skalnym.

W tradycyjnej wspinaczce w górach wspinacze nie konkurują ze sobą bezpośrednio na jednej drodze, lecz gromadzą osiągnięcia, do których zaliczają się, w kolejności ich wartości sportowej:

wytyczenie i pierwsze przejście zupełnie nowej drogi, zwłaszcza w miejscu które było celem nieudanych prób ze strony innych wspinaczy
przechodzenie starych dróg nowymi, trudniejszymi i bardziej zbliżonymi do linii prostej wariantami ? tzw. "prostowanie dróg",
przejście dróg w lepszym od poprzedników stylu (tzw. poprawienie stylu przejścia) ? w tym m.in. "odhaczenie drogi" ? czyli klasyczne przejście drogi pokonywanej niegdyś jedynie techniką hakową,
drugie i trzecie przejście trudnej drogi, wytyczonej i poprowadzonej po raz pierwszy przez kogoś innego
przejście drogi w znacznie krótszym czasie, niż zrobili to poprzednicy ? dotyczy to jednak tylko dróg długich, wymagających wielodniowej lub co najmniej wielogodzinnej wspinaczki.
Każde z tych osiągnięć ma tym większą wartość, im trudniejsza i dłuższa była droga. Ponieważ trudno jest obiektywnie zmierzyć wartość osiągnięć wspinaczkowych mogących być przedmiotem rywalizacji o charakterze sportowym, wielu wspinaczy nie uważa uprawianej przez siebie działalności za sport. O wartości wybitnego osiągnięcia wspinaczkowego świadczy przede wszystkim to, jak niewielu innych wspinaczy byłoby w stanie powtórzyć dany wyczyn.

Wspinaczka skalna uprawiana jest najczęściej w zespole. Pozwala to, przede wszystkim, na zapewnienie sprawnej asekuracji, a także ułatwia transport sprzętu i rozwiązywanie problemów logistycznych. Niemniej, możliwe jest również uprawianie wspinaczki skalnej samotnie: zarówno z asekuracją (tzw. wspinanie "solo") jak i bez asekuracji i bez środków umożliwiających jej ewentualne zastosowanie ? (tzw. "free solo" lub "na żywca").


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wspinaczka_skalna



© 2019 http://www.krakow-mieszkanie24.waw.pl/