Bez obaw - to kolejny nudny artykuł o komputerach

że jest ich znacznie więcej niż stacjonarnych komputerów PC a może...dlatego, że się bardziej psują? Odpowiedzią na to pytanie jest raczej znacznie większa liczba komputerów przenośnych niż stacjonarnych. A jednocześnie ich serw

Bez obaw - to kolejny nudny artykuł o komputerach usługi informatyczne opole
Zepsuł ci się komputer i nie wiesz co robić? Tutaj znajdziesz profesjonalną pomoc

Jak naprawić laptopa?

Ostatnimi czasy to głównie laptopy lądują w serwisach. Może to dlatego, że jest ich znacznie więcej niż stacjonarnych komputerów PC a może...dlatego, że się bardziej psują?

Odpowiedzią na to pytanie jest raczej znacznie większa liczba komputerów przenośnych niż stacjonarnych. A jednocześnie ich serwis jest znacznie trudniejszy z uwagi na znaczną miniaturyzację.

Dla amatorów już samo zdjęcie obudowy laptopa jest sporym wyzwaniem. Oczywiście mowa tu o zdjęciu tej obudowy bez uszkodzenia i zmontowaniu z powrotem. Nie jest to takie proste - nawet śrubki w laptopie mogą stanowić problem. Praktycznie wszystkie mają ten sam format gwintu ale mają różne długości. Dłuższe są śrubki mocujące zawiasy matrycy - wkręcenie ich w innym miejscu może spowodować poważne uszkodzenie.


Laptopy mają swoje wady

Popularność laptopów jest zrozumiała ze względu na ich funkcjonalność i mobilność. Jednak przez to, że urządzenia są niewielkie, miniaturyzacji ulega również cały sprzęt. Jest to rzecz znacznie bardziej podatna na uszkodzenia - jeśli wylejesz kawę, to ryzyko uszkodzenia całego laptopa jest ogromne. Jeżeli wylejesz kawę na klawiaturę komputera stacjonarnego, to czeka cię wymiana klawiatury - nie potrzebujesz do tego interwencji specjalisty. Laptop można niechcący upuścić na podłogę, może zostać zrzucony z biurka przez kota, czy też dziecko. Komputery stacjonarne ze względu na swoje rozmiary są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo ważną cechą laptopów jest ich mobilność, a to znaczy że powinny być dość lekkie. Za tym nie idzie jednak konstrukcja - lekka plastikowa obudowa nie jest wystarczająco odporna. Serwisowanie tych urządzeń jest dużo droższe i nie liczmy, na gwarancję producenta - ona nie obejmuje mechanicznych uszkodzeń.


Naprawić, czy kupić nowy?

Czy warto serwisować komputer, czy też lepiej kupić nowy sprzęt? Cóż - jeśli nie mamy już gwarancji to czasem się zastanawiamy, czy nie powinniśmy kupić nowego urządzenia. Producenci bardzo chcą, żebyśmy tak myśleli. Jednak bardzo często problem da się naprawić niewielkim kosztem, nawet jeżeli uszkodzona jest płyta główna - będziemy kilkaset złotych "do tyłu" a nie kilka tysięcy. Ba - czasami warto przemyśleć, czy opłaca się wysyłać komputer na naprawę gwarancyjną. Bardzo często okazuje się, że jednak ta naprawa nie zostanie wykonana na koszt producenta, ponieważ sprzęt został rzekomo zalany,. Wtedy albo spotka nas odmowa, albo sami będziemy musieli ponieść koszty. Niestety - trzeba się uzbroić w cierpliwość, jeśli chcemy by producent spełnił swoje obietnice.


Kto potrzebuje drogiego sprzętu komputerowego?

Jednak to nie dla gracza sprzęt komputerowy jest najdroższy. Najgorzej mają graficy i ci, którzy zajmują się montażem i obróbką filmów. Tutaj 7-8 tysięcy potrafi kosztować sam monitor. Do tego programy do montażu i programy graficzne mają spore wymagania - odpowiednia moc obliczeniowa jest niezbędna. W tym przypadku palnę pierwszeństwa zdecydowanie dzierży grafika 3D - renderowanie to proces bardzo obciążający komputer, jeśli nie ma trwać kilku dni (to nie przesada), to wymaga dużej mocy. Awaria takiego sprzętu to naprawdę bardzo duży problem, na szczęście takie komputery są dużo lepiej wykonane. Nic dziwnego - w końcu cena jest całkiem kosmiczna.


Laptop kontra PC

Laptopy zdecydowanie pobiły komputery stacjonarne w rankingach popularności. Królują w domach - są lekkie, poręczne, idealne dla studenta, nie wymagają organizacji specjalnego miejsca w mieszkaniu. No i cena tych urządzeń jest bardzo korzystna. Komputery stacjonarne nadal królują w segmencie dla profesjonalistów takich jak graficy, czy też projektanci. Są chętnie wybierane przez graczy, ponieważ mają dużo lepsze parametry sprzętowe. Jednak mobilność laptopów jest tutaj nie do przecenienia - można go zabrać do biura, do biblioteki, czy też do kawiarni. Są narzędziami do pracy, ale również do rozrywki - można oglądać filmy, słuchać muzyki, podpiąć do telewizora, czy też sprzętu audio. Jedynie dla gracza są nie do zniesienia - nie mają wystarczająco dużej matrycy, nigdy nie dorównają sprzętowo swoim większym kolegom, dlatego nadal komputery stacjonarne mają wielu zwolenników. No i - laptopy są mniej trwałe, częściej się psują i ich naprawa jest znacznie droższa.


Laptop - krótka historia

Początkowo istniał umowny podział komputerów przenośnych pomiędzy laptop (większy i cięższy rodzaj komputera, który wymagał do działania zewnętrznego zasilania) oraz notebook (wymowa /'n??tb?k/, mniejszy rodzaj komputera, łatwy do przenoszenia i posiadający własne źródło zasilania ? pierwotnie rozmiarów notatnika formatu A4, stąd nazwa). W chwili obecnej obydwa te określenia funkcjonują wymiennie.

Pierwszym, jeszcze wizjonerskim urządzeniem z tej kategorii, był DYNABOOK. Jego projekt stworzył Alan Kay w laboratoriach Xerox Parc12.

Pierwszym oferowanym komercyjnie laptopem, który mieścił się w torbie, był Grid Compass Computer 1109. W roku 1979 zaprojektował go William Moggridge dla Grid Systems Corporation. Komputer ten był używany w programie NASA dotyczącym promów kosmicznych we wczesnych latach 80. Komputer miał 340 kB RAM, obudowę ze stopu magnezu oraz podświetlany wyświetlacz. W USA kosztował 8000-10000 USD. Urządzenie nie było kompatybilne z IBM PC, dlatego przegrało wojnę na rynku.

Obecnie w sprzedaży znajdują się laptopy kompatybilne z architekturą Intel x86, z procesorami Intela, VIA i AMD. Układy x86 stosowane są również w notebookach Apple. Inne architektury wykorzystywane są sporadycznie: IBM w serii RS/6000 oraz Apple (do 2006 r.) używało układów PowerPC. Na rynku netbooków, mniejszych kuzynów laptopów, pojawiają się też urządzenia z procesorami ARM.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Laptop#Historia



© 2019 http://www.krakow-mieszkanie24.waw.pl/