Szczegóły mają duże znaczenie
Początkujący architekci wnętrz, oraz niedoświadczeni w tym temacie, mogą być zaskoczeni faktem, że to detale decydują o dobrym klimacie i wyglądzie pomieszczenia, domu czy...nawet ogrodu. I to właśnie na detalach należy się skupić przy wykańczaniu domu czy mieszkania.
Dobrze dopasowane tworzą unikalny klimat, muszą pasować do ogólnego stylu, mebli oraz rozmiarów pomieszczenia. Zasłony, obrazki, zdjęcia, wazony, a nawet rośliny- to wszystko może, albo poprawić albo zrujnować nasz zamysł. Nie jest to proste zadanie, żeby dobrać i dograć te wszystkie detale, jednak efekt końcowy z pewnością jest tego warty.
Ikea
Z czym kojarzymy Szwecję? Na pewno większość kojarzy, że to kraj ojczysty Ikei. Prawdę mówiąc pewnie ciężko w Polsce znaleźć mieszkanie w którym nie ma czegoś z Ikei!
Sieć tych sklepów stała się bardzo popularna w naszym kraju, głównie ze względu na ceny oraz dobry design mebli oraz artykułów dekoracyjnych. Znajdziemy tam meble głównie dla stylów minimalistycznych, nowoczesnych oraz norweskich.
Niestety jednak jakość mebli pozostawia sporo do życzenia. W większości wykonane są z płyt wiórowych z okleiną, co nie wszystkim odpowiada. Ikea to bardzo dobry sklep dla nowożeńców na dorobku, których nie stać na drewniane meble i designerskie, oryginalne ozdoby.
Krótka historia mebli
Pierwsze meble znane były już w neolicie.
Znani meblarze artyści okresu baroku to Jean Goujon, Hugo Sambin, Hans Vredeman de Vries i Ingo Jones.
Bardziej znane style w meblarstwie ? nazwy zapożyczone od władców lub od twórców:
- we Francji: Ludwik XIII, Ludwika XIV, Styl regencji, Ludwika XV, Ludwika XVI, Styl dyrektoriatu, Styl empire, Ludwik Filip, meble Boulle'a
-w Anglii: Tudorów, Stuartów, georgiański, wiktoriański, Sheratona, Adamów, Hepplewhitea, Jacoba, Chippendale'a, Morrisa
-w Niemczech: biedermeier, Thoneta
-w Polsce: Księstwa Warszawskiego, gdańskie, kolbuszowskie
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Meble