Linia geodezyjna w Wikipedii
Linia geodezyjna (krótko nazywana geodezyjną) ? krzywa w przestrzeni metrycznej (ściślej: w G-przestrzeni), stanowiąca najkrótszą drogę pomiędzy dwoma punktami dostatecznie bliskimi1. Równoważnie geodezyjne definiuje się jako krzywe o zerowej krzywiznie geodezyjnej. Dla przestrzeni euklidesowej geodezyjne są zwykłymi prostymi.
...
W ogólnym przypadku rozmaitości riemannowskich własności geometryczne mogące zmieniać się nawet przy niewielkim przemieszczeniu z jednego punktu do innego. Linia geodezyjna jest zdefiniowana jako krzywa dla której krzywizna geodezyjna w każdym jej punkcie jest równa zeru.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Linia_geodezyjna
Nadzór nad budową nowego domu sprawowany przez geodetę
Podczas budowy nowego domu wykonywane są różne usługi geodezyjne. Dobrze wykształceni geodeci uczestniczą najpierw w tworzeniu planu budowy nowego domu. Do ich zadań należy wówczas samo wyznaczenie miejsca na wybicie fundamentów nowego domu. Wydają oni także zgodę na taki, a nie inny kształt ostatecznego planu budowy domu.
Co jakiś czas sprawdzają również czy stawiany dom nie odbiega od zatwierdzonych przez nich planów. Jeżeli tak się stanie, to trzeba liczyć się z tym, że nie będzie można kontynuować budowy domu. Dlatego pomoc geodety na każdym etapie budowy domu można uznać za nieocenioną i zawsze jest ona dzięki temu dobrze opłacana co sprawia, że geodeci nie mogą narzekać na wysokość swoich zarobków.
Miejsca pracy geodetów
Geodeci wykonują szereg prac pomiarowych i rysunkowych. Dlatego wykorzystują oni w swojej pracy takie narzędzia, które pozwalają im dokonywać dokładnych pomiarów, a także różnego rodzaju ołówki i długopisy. Mogą również korzystać z różnego rodzaju pomocy. W obecnych czasach najbardziej przydają się komputery z dostępem do internetu oraz do różnych aplikacji przydających się przy dokonywaniu dokładnych obliczeń oraz wykonywaniu różnych rysunków.
Wykorzystując wszystkie posiadane przez siebie narzędzia geodeci pracują przy budowie nowych budynków i dróg oraz przy wytyczaniu nowych miejsc parkingowych czy działek budowlanych. Dlatego wydaje się, że geodeci nigdy nie będą narzekali na brak pracy.