Wikipedia: Rapidograf
Rapidograf (od nazwy Rapidograph firmy Rotring; nazywany czasami niepoprawnie rapitograf) ? pisak kreślarski w postaci pióra, który pozwala na rysowanie tuszem linii o stałej grubości. Służy do wykreślania rysunków i ich opisywania na papierze (brystolu) lub kalce technicznej. W skład kompletu wchodzi kilka piór kreślących linie o różnej grubości. Standardowo końcówki piór oznacza się różnymi kolorami w zależności od grubości. Zazwyczaj stosowane są grubości: 0,13 (fioletowy); 0,18 (czerwony); 0,25 (biały); 0,35 (żółty); 0,50 (brązowy); 0,70 (niebieski); 1,00 (pomarańczowy) i 1,40 mm (zielony).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rapidograf
Inwentaryzacja
Inwentaryzacja po wykonawcza to nic innego jak zmierzenie i opisanie budowli w taki sposób, aby można było zobaczyć zagospodarowanie działki, czy też terenu, wysokość budynku i jego wymiary.
Oczywiście, aby tego dokonać należy zmierzyć budynek bezpośrednio. Robi się to zazwyczaj wraz z zakończeniem prac budowlanych, a wszelkie dane nanosi się na mapki i wprowadza do baz danych. Wszelkie mapki i dane mogą być udostępnione na prośbę np. właściciela grunty, działki czy nieruchomości.
Planujesz budowę domu? Zacznij od geodety
Kiedy planujemy budowę własnego domu jednorodzinnego musimy najpierw zdobyć odpowiedni dokument, czyli pozwolenie. W tym celu należy m. in. wynająć geodetę, który przygotuje specjalną mapę do celów projektowych. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, kiedy będziemy musieli skorzystać z usług tego fachowca.
Nawet po otrzymaniu pozwolenia konieczne jest wytyczenie budynku na działce, a do tego dokonanie specjalnego wpisu do dziennika budowy. Każdy kto marzy o posiadaniu własnego domu jednorodzinnego musi wypełnić wszystkie te formalności. W przeciwnym razie nie będzie on mógł zrealizować swojego planu i rozpocząć budowy.