Trudne sprawy - dzieci i rozwód
Opiekunowie, którzy decydują się na rozwód lub separację powinni zadbać, by w konsekwencji do ich wyboru nie cierpiały osoby najbardziej niewinne i najwrażliwsze, a więc dzieci. Jeśli już nie ma innego wyjścia i w grę wchodzą prawnicy, a sprawa kończy się w sądzie, może to wpłynąć negatywnie na ich psychikę. Małe dzieci czują się najbardziej winne rozpadowi małżeństwa rodziców i nie mogą się z tym pogodzić. Psychologowie ostrzegają, że dzieci, których rodzice się rozstają, czują się bardzo źle, gdy muszą zdecydować, z kim chcą mieszkać. Nie powinno się ich wykorzystywać jako osobistych narzędzi do sprawienia przykrości drugiej stronie, ponieważ może się to skończyć bardzo źle dla ich rozwoju ? wprawić je w kompleksy lub spowodować obniżenie samooceny. Prawo jest po stronie maluchów, jak i naszych nastoletnich pociech ? istnieją możliwości polubownego rozwiązania kwestii wspólnego wychowania dzieci. Porady prawne mogą pomóc to ustalić, jednak nie muszą kończyć się sprawą sądową. Warto o tym pamiętać.
Jak sobie poradzić w trudnej sytuacji
W życiu spotykają nas różne sytuacje. Czasem są one bardzo miłe i bardzo przyjemne. Czasem zaś, są to sytuacje bardzo nerwowe, trudne, można powiedzieć, że przerastające wręcz. Niemożliwe jest wówczas to, by sobie z tym poradzić samodzielnie. Szczególnie ma to miejsce, gdy problemy są natury prawnej. Mało kto jest w stanie poradzić sobie z takimi problemami samemu, jeżeli nie ma wykształcenia prawnego. W takiej sytuacji niezbędna jest pomoc prawnika. Radca prawny czy adwokat, to specjaliści w zakresie prawa, wiedzą jak poprowadzić sprawy, wiedzą jak je rozwiązać lub je rozwinąć. Wiele zależy od tego, czego w danej chwili potrzebujemy. Czy ważniejsze jest dla nas szybkie i proste załatwienie i zakończenie sprawy, czy też, nie ważne jak, ale ważne by swoje wygrać. W jednej i drugiej sytuacji dobry prawnik nam w tym pomoże, doradzi i pokieruje. Podpowie, jakie ruchy należałoby teraz wykonać, a jakie ruchy są zupełnie zbędne i niepotrzebne, czy wręcz szkodliwe. Wszystko to jest niezwykle ważne i niezwykle istotne. I daje poczucie bezpieczeństwa.
Przemoc domowa a prawo
Niestety, co piąta osoba w Polsce, cierpi z powodu przemocy domowej. Co jednak najgorsze, ofiarami padają nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci. Przemoc domowa jest jednym z najbardziej piętnowanych przestępstw, zarówno przez media, jak i przez polskie sądownictwo. Za przemoc domową, można trafić do więzienia ? to właśnie na potrzeby prześladowanych rodzin powstała tzw. ?błękitna linia?, a więc numer telefonu, pod którym mogą liczyć na wsparcie psychologiczne, ale także i porady prawne. Nie da się jednak ukryć, że w każdym mieście, interesantów przyjmują prawnicy, którzy służą społeczeństwu, a więc proponują bezpłatne porady prawne. Nie ma chyba nic gorszego, niż próba samodzielnego zmagania się z przepisami, kiedy jesteśmy ofiarami przemocy domowej. Polskie sądownictwo przestrzega, że oskarżony pozostaje niewinny, dopóki nie udowodnimy jego winy. Prawo jest po stronie ofiar, jednak będą musiały odpowiedzieć przed sądem na szereg pytań, co może być dla nich niezbyt przyjemne, a przede wszystkim męczące.