Prace geodezyjne w terenie i za biurkiem
Praca w terenie dla geodety to głownie pomiary i ich spisywanie lub wprowadzanie do systemu. Często do pomiarów odległościowych muszą zostać spełnione odpowiednie warunki atmosferyczne, tak aby pomiar był możliwie jak najdokładniejszy.
Po wykonaniu pomiarów, nie ważne czy to domu po zakończonej budowie, czy pomiarów potrzebnych do sporządzenia mapki do celów projektowych, geodeta musi przekazać dane do biura, lub sam zabrać się za ich przetwarzanie.
Geodeci dokonują obliczeń oraz rysują na ich podstawie mapki, aby przedstawić efekty swojej pracy. Poza tymi czynnościami geodezja zajmuje się również inwentaryzacją budynków, tyczeniem linii budynków, oceną struktury podłoża pod budowę i wieloma innymi sprawami.
Czym jest kąt pionowy
Kąt pionowy ? kąt zawarty w płaszczyźnie pionowej między kierunkiem odniesienia a kierunkiem na dany punkt terenowy.
Jeżeli kierunkiem odniesienia jest poziom, kąt pionowy wyznaczony w jego oparciu nazywa się kątem pochylenia. Jeżeli zaś kierunkiem odniesienia jest zenit, kąt pionowy wyznaczony w jego oparciu nazywa się kątem zenitalnym.
Kąt pionowy może być mierzony teodolitem lub tachimetrem.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kąt_pionowy
Urządzenia geodezyjne
Geodeci w swojej codziennej pracy korzystają z bardzo skomplikowanych urządzeń pomiarowych i dalmierzy. Często teraz są to urządzenia elektroniczne, których kalibracja oraz używanie jest bardzo ułatwione. Niemniej jednak każdy geodeta musi wiedzieć jak się z danym urządzeniem obchodzić, aby pomiary były dokładne.
Tachimetry są jednym z najczęściej wykorzystywanych urządzeń tego typu. Kiedyś najlepsze tachimetry były optyczne, jednak teraz w XXI wieku dominują ich elektroniczne i dokładniejsze odpowiedniki. Co prawda do dzisiaj można zobaczyć geodetów korzystających z urządzeń optycznych.