Wikipedia o bezsenności
Korzystając z Wikipedii, prezentuję oto krótką definicję bezsenności:
Bezsenność (asomia, agrypnia, łac. insomnia, ang. insomnia) ? jest zakłóceniem stanu zdrowia, w którym niewystarczająca jest długość snu lub niezadowalająca jakość snu. Bezsenność może polegać na trudnościach w zasypianiu, wczesnym przebudzaniu się, wybudzaniu się w trakcie snu lub na złej jakości snu, czego następstwami są brak poczucia wypoczęcia, gorsze samopoczucie lub zaburzenia funkcjonowania w ciągu dnia. Bezsenność może być rozumiana bądź jako objaw, bądź jako odrębna jednostka chorobowa.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bezsenno%C5%9B%C4%87
Podstawowy rodzaj insomnii
Wiele jest typów insomnii, jak się okazuje, oto jeden z nich, dzięki Wikipedii:
Bezsenność pierwotna (inaczej samoistna) ? uważana jest za odrębną jednostkę chorobową należącą do zaburzeń snu (charakteryzującą się określonym zespołem objawów, profilem patofizjologicznym, określonym przebiegiem, przewidywalną odpowiedzią na leczenie), w której bezsenność nie jest związana z innymi zaburzeniami psychicznymi, ani też z chorobami somatycznymi czy działaniem substancji psychoaktywnych. W większości przypadków do zachorowania na bezsenność pierwotną dochodzi nagle pod wpływem stresujących wydarzeń życiowych. Po ustaniu czynnika stresogennego bezsenność przechodzi w fazę przewlekłą i może ustąpić po kilku miesiącach lub trwać latami, w trakcie których dochodzi do przejściowych pogorszeń i popraw.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bezsenno%C5%9B%C4%87
Czym na prawdę jest bezsenność
Mogłoby się zdawać że termin jest wyjaśnieniem samym w sobie, ale nie do końca - wiele osób błędnie uważa że ktoś kto cierpi na bezsenność, zachowuje się jak zombie i faktycznie nie śpi całymi nocami, a to nie do końca tak wygląda.
Insomnia, tak również nazywamy tą dolegliwość, może objawiać się poprzez niedobór snu, owszem, ale nie tylko. Nie wystarczająca jakość tego snu, również może powodować objawy tego schorzenia. Ponadto, może być tak że nie koniecznie nie możemy zasnąć, a na przykład wcześniej się budzimy - co też jest powodem zmęczenia i innych dokuczliwych symptomów. Tak samo jak przebudzenia w trakcie snu, które zakłócają jego cykl.
Podsumowując, bezsenność to coś więcej niż zarwanie nocki z powodu dobrej książki czy imprezy, jest to długotrwałe zmęczenie spowodowane różnego rodzaju trudnościami z zasypianiem.