Krótko o energii alternatywnej - Wikipedia
Energia alternatywna ? energia pozyskiwana metodami innymi niż podstawowe sposoby uzyskiwania energii, czyli spalanie paliw kopalnych lub rozszczepienie jąder atomów.
W kategorii energia alternatywna mieści się: kategoria energii odnawialnej opartej na odnawialnych źródłach energii, jak również energia z nowych, dotychczas niewykorzystywanych źródeł energii takich jak np. hydrat metanu.
Technologie, które dzisiaj są akceptowalne, takie jak pompy ciepła czy ogniwa paliwowe, zanim stały się takimi, musiały uzyskać odpowiedni do zaakceptowania koszt przetwarzania energii. Podobny proces obniżania kosztów ma teraz miejsce z samochodami na wodór, samochodami na sprzężone powietrze, a w przyszłości może objąć też syntezę termojądrową z zimną fuzją włącznie.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Energia_alternatywna
Pompy ciepła ? dlaczego warto?
Wiele czynników wpływa na to, że w ostatnich latach alternatywne sposoby na ogrzewanie pomieszczeń stają się coraz bardziej popularne. Olbrzymi wpływ ma na to między innymi świadomość społeczna odnośnie możliwości wykorzystania innowacyjnych technologii. Kluczowa jest również często oszczędność, która zazwyczaj towarzyszy tego rodzaju instalacjom.
Eksperymenty wykazują, że pompy ciepła czy rekuperatory pozwalają na znaczące zmniejszenie wydatków, które trzeba przeznaczyć na ogrzewanie pomieszczeń. Te pomysłowe urządzenia wpływają na to, że ogrzanie pomieszczenia przez sieć ogrzewniczą jest łatwiejsze. Niestety, jak dotąd te inwestycje wiążą się jednak z dość dużymi nakładami finansowymi, co zniechęca sporą część osób zainteresowanych tym tematem.
Wikipedia i pompa ciepła
Pompa ciepła ? maszyna cieplna wymuszająca przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Proces ten przebiega wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła i zachodzi dzięki dostarczonej z zewnątrz energii mechanicznej (w pompach ciepła sprężarkowych) lub energii cieplnej (w pompach absorpcyjnych).
Pompy ciepła najczęściej mają zastosowanie w:
gospodarstwach domowych (chłodziarki, zamrażarki),
przetwórstwie spożywczym (chłodnie, zamrażalnie, fabryki lodu),
klimatyzacji pomieszczeń (chłodzenie pomieszczeń),
chłodnictwie,
ogrzewaniu pomieszczeń ciepłem pobieranym z otoczenia (z gruntu, zbiorników wodnych lub powietrza).
podgrzewaniu wody użytkowej
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pompa_ciepła