O marynarce w Wikipedii
Pierwsze marynarki były noszone przez marynarzy i robotników jako funkcjonalne okrycia1. W kolejnych latach marynarka awansowała do rangi stroju eleganckiego mężczyzny, najczęściej jako element garnituru. Pierwsze marynarki noszono ze sztywnym przodem, wysoką talią. Były to przeważnie jednorzędówki z wyłogami. Od 1925 roku moda marynarek zmieniła się. Ubierano się w coraz luźniejsze marynarki. W 1929 roku zaczęto watować ramiona, krój w pasie był coraz mniej dopasowany, za to coraz węższy w biodrach. Zaczęła się moda na marynarki sportowe noszone na co dzień, a kamizelkę zastępowano swetrem. Zaczęto rozróżniać strój dzienny i wieczorowy
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Marynarka_(ubranie)
Jesienne swetry dziecięce
Jesień jest dla dzieci tą porą roku, w której zaczynają chodzić do szkoły. Dlatego potrzebują różnego rodzaju ubrań, a dziecięca moda jesienna jest bardzo bogata i przeznaczona na różne okazje. Dzieciom potrzebne są różne bluzki i stroje na lekcje wychowania fizycznego, a także różnego rodzaju swetry. Będą one przecież ubierać swetry w okresie jesiennym praktycznie codziennie.
Czasami będą wychodzić z domu w samych swetrach, a innym razem będą ubierać na nie jeszcze jesienne kurtki. Dlatego w ich szafie z ubraniami powinny znajdować się zarówno lekkie kurtki ubierane tylko ze względu na pojawiające się opady deszczu, jak i ciepłe kurtki potrzebne podczas chłodnych dni. W ten sam sposób będą dobierać również ubierane przez siebie buty jesienne.
Encyklopedia o ubiorze warstwowym
Ubiór warstwowy - koncepcja ubioru, polegająca na nakładaniu kolejnych warstw odzieży, gdzie każda warstwa spełnia różne funkcje. Łącząc je ze sobą, uzyskujemy funkcjonalną odzież, którą łatwo można dopasować do konkretnych warunków pogodowych i poziomu aktywności. Ten sposób ubierania się został szeroko zaakceptowany w sporcie, turystyce czy trekkingu.
Podstawowy (i najczęściej stosowany) wariant ubioru warstwowego zakłada stosowanie trzech warstw:
warstwy podstawowej, mającej za zadanie szybko i efektywnie odprowadzić wilgoć z powierzchni skóry
warstwy średniej, zapewniającej izolację termiczną
warstwy zewnętrznej, chroniącej przed wodą i wiatrem
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ubiór_warstwowy