Ponadto na terenie Polski budowane są
Istotne drogi prowadzą:
z Jakuszyc na granicy polsko-czeskiej przez Zieloną Górę, Gorzów Wielkopolski i Szczecin na przeprawę promową ze Świnoujścia do Ystad w Szwecji (E65 ? droga nr 3);
od granicy polsko-niemieckiej w Świecku przez Poznań i Warszawę do granicy z Białorusią w Terespolu i dalej do Mińska i Moskwy (E30 ? droga nr 2);
od granicy polsko-niemieckiej w Zgorzelcu przez Wrocław, Opole, Gliwice, Katowice, Kraków, Tarnów, Rzeszów i Jarosław do granicy z Ukrainą w Korczowej i dalej do Kijowa (E40 ? droga nr 4).
Ponadto na terenie Polski budowane są odcinki następujących dróg europejskich:
trasa E75 od granicy polsko-czeskiej w Cieszynie przez Bielsko-Białą, Katowice, Toruń i Łódź na przeprawę promową z Gdańska do Helsinek, czyli budowana autostrada A1 oraz
E67 (droga nr 8) przebiegająca przez całą Polskę ? od granicy z Litwą w Budzisku do granicy czeskiej w Kudowie-Zdroju. Ta 790-kilometrowa (polski odcinek) trasa ma się stać częścią tzw. arterii Via Baltica łączącej Finlandię, Estonię, Łotwę i Litwę z Europą Południową i Zachodnią.
Zobacz też: Klasy i kategorie dróg publicznych w Polsce, Droga powiatowa, Droga gminna i Polskie tablice rejestracyjne.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transport_w_Polsce#Transport_drogowy
Podróże w komfortowych warunkach
Chociaż wielu osobom transport busem kojarzy się przede wszystkim na przykład z brakiem przestrzeni pozwalającej na wyciągnięcie nóg w czasie podróży i tak dalej, obecnie oferta firm transportowych w tym zakresie jest naprawdę na wysokim poziomie. Co prawda, busy to o wiele mniejsze od autokarów pojazdy i trudno oczekiwać takiej przestrzeni jak w autobusie, jednak sporo busów to dość komfortowe środki transportu. Co więcej, bardzo często są one wyposażone w klimatyzację, która sprawia, że podróż odbywana szczególnie w letniej porze, gdy dokuczają nam upały, może być o wiele bardziej komfortowa. Niejeden bus umożliwia swoim pasażerom także skorzystanie z bezpłatnej sieci Wi-Fi, co dla wielu pasażerów jest bardzo dużym atutem.
O autobusach hybrydach
Nowością drugiej połowy XXI wieku jest tworzenie hybryd ? autobusów elektrycznych, korzystających głównie z akumulatorów(w opozycji do klasycznych trolejbusów), ale będących w stanie doładować prąd w trakcie jazdy. Bardzo nowoczesnym rozwiązaniem jest wykorzystanie w tym celu nie trakcji elektrycznej napowietrznej czy metalowej szyny, ale technologii SMFIR (z j. ang. Shaped Magnetic Field in Resonance), po przejechaniu nad obszarem zasięgu pola, uzupełniana jest energia, bez kontaktu stykowego. Tego rodzaju pojazdy wykorzystywane są np. w miejscowości Gumi. Jest to realizacja proponowanych futurystycznych wizji z XX wieku, np. w popkulturze gra Wipeout5.
W Singapurze testowane są w normalnym ruchu ulicznym, w pełni autonomiczne autobusy, gdzie pasażer dokonuje wyboru przystanku, a autobus dzięki LIDARowi oraz komputerom wybiera trasę i omija przeszkody podczas jazdy. Celem jest rozwiązanie problemu tzw. ?ostatniej mili?
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Autobus#XXI_wiek